8. 2. 2019 – 26. 2. 2019, Mestna hiša v Ljubljani
Računalniki so v 80. letih 20. stoletja počasi, a vedno bolj vztrajno, prodirali v vse pore življenja. Tak je bil duh časa.
Trenutek, ko se je računalnik, sicer skrbno skrit nekje med praški in pomarančami, pripeljal pred mejo, je bil največkrat najbolj tihi trenutek v marsikateri družini. Kljub omejitvam nakupa in astronomskim cenam, cariniki niso mogli preprečiti naraščajoče želje po digitalnem napredku. Računalnik je postal posebno stičišče družinskega in življenja skupnosti. Delili smo si vse – strojno opremo, znanje in programje.
Visokotehnološkemu podjetju Iskra Delta je v tem času uspel prodor na Kitajsko. Za infrastrukturni projekt z delovnim imenom »Projekt Milijarda« (število prebivalcev na Kitajskem je leta 1982 že preseglo 1 milijardo) so opremo proizvedli v Ljubljani in jo testirali za strogo zaprtimi vrati Cankarjevega doma. Potem so z njo preko linij kitajskega telefonskega omrežja v računalniško mrežo povezali 10 mest in s tem kitajskim oblastem ter policiji omogočili natančnejši nadzor nad hitro naraščajočim številom prebivalstva.
Razstavljeni računalniki nam pripovedujejo zgodbo, da so meje premagljive, v tistih časih morebiti tudi na bolj razburljiv način.

- Avtorji razstave: Boštjan Špetič, Borut Kumperščak, Mateja Pucihar Baebler (kustosinja), Gaja Zornada, Sergej Štukelj, Marko Štamcar,
- Izvedba dogodkov: Mitja V. Iskrić, Artur Švarc
- Oblikovanje: Vesna Krebs
- Fotografije: Jure Koren, arhiv I Delta Club, spletni arhiv Tomcat
Gradiva:
- REPE B., KEREC D. Slovenija moja dežela, Cankarjeva založba,2017.
- ŠKRUBEJ J. Hladna vojna in bitka za informacijsko tehnologijo, Založba Pasadena, 2018
- http://ideltaclub.com
- http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/index.php
- C. BREJC, PREDOR KARAVANKE IN DOVOZNI CESTI, Republiška uprava za ceste, 1991
Dobrodošli v 1986
Kako ste pa vi prevažali računalnike čez mejo? In katere računalnike točno?
