Igrice vaših staršev (danes!)

danes ponosno sodelujemo na otvoritvi tedna programiranja #codeweek

na fakulteti za elektrotehniko lahko  ponovno preizkusite igrice 80ih in ali jih pokazete svojim otrokom.

Pridite na EF danes od 10-13ih !

Igrice v katalogu:

• dynablaster
  • lotus
  • prince of persia
  • pacman
  • Prehistoric
  • Pinball
  • Windows 95
  • paintbrush

Racunalniki na katerih tece zbirka iger imajo tudi zanimivo zgodbo. Pred petnajstimi leti jih je ekipa kiberpipe prvic sestavila za prvi no-lan party, in od takrat so bili veckrat nadgrajeni, nato pa vec let pozabljeni v skladiscu.

Stalna zbirka v Hekovniku

Racunalniski muzej spet odpira svoja vrata!

Ker se nimamo svojega prostora, so nam na pomoci prijazno priskocili v Hekovniku, najvecjem sodelovalnem centru v Ljubljani, na Tobacni.

Po celotnem osrednjem hodniku smo razstavili velik del zanimivejsih primerkov nase stalne zbirke, tako da se po desetletjih spet lahko z njimi igra zainteresirana javnost.

Kmalu bomo organizirali tudi vodene oglede. Ce vas zanima se oglasite na info@racunalniski-muzej.si

Celoten popis primerkov postavljenih na ogled je:

drugo
  • punchcard
  • razor
kubusi
  1. ta velik disk od ibma
  2. kopa
  3. triglav
  4. spectrum + commodore 64 + TV
  5. apple II + imac
  6. next + SGI
  7. gameboy + color + igre + ROB + nintendo
vitrina
  • revije
  • knjige
  • diskete
  • procesorji
  • gameboy
stene
  • powermac reklama
  • tisti paneli polni zic
gradiva
  • opisni listi za vsak kos
    • globalni kontekst
    • lokalni kontekst
  • banner muzeja
  • varnostni protokol
  • navodila za uporabo interaktivnih piecov
  • protokol za obvescanje o tezavah

Triglav na razstavi “Nova doba prihaja” v Mestnem muzeju Ljubljana

img_2636

še do maja je v mestnem muzeju odlična razstava o zgodovini tovarn v Ljubljani, za katero smo z veseljem posodili Triglava kot edini kos računalniške opreme na razstavi, v zadnjem sklopu, ki govori o spremembah v družbi po 1985.

Ker nimamo lastnih prostorov radi ‘parazitiramo’ s strokovnimi prispevki na drugih razstavah v drugih muzejih, in pripravljamo zasebne mini razstave za podjetja. če vas zanima več, pičite na info@racunalniski-muzej.si

Selitev skladišča

Naši sponzorji, Lesnina skladišča, ki nas prijazno podpirajo že pet let z brezplačnim prostorom, so nas prosili če se lahko preselimo v drugo sobo v istem skladišču. Ni boljšega kot konkretna delovna akcija za začetek leta! Nekaj utrinkov v galeriji:

TV spot iz 70ih z računalniki iz 80ih

Spet smo posojali opremo za snemanje TV reklame, kar je vedno zabavno. To sicer radi delamo, ker je del našega osnovnega poslanstva ravno omogočat pristen stik s preteklostjo, in pa tudi ker produkcijske hiše lahko vsaj nekaj potem prispevajo v naš skromni letni proračun.

Kakorkoli, izkaže se da Kopa 100 nikakor ni sprejemljiva za sceno iz 70ih, in je blo treba spet XTje kompletirat.

Mesec oblikovanja (Oktober 2013)

Nocoj se otvarja mesec oblikovanja, kjer imamo tudi mi svoj kotiček.

olpc one laptop per children!
olpc one laptop per children! (Photo credit: emmma peel)

Mini razstava z naslovom “oblikovalski presežki zadnjih 30 let” sledi konceptu, da je bila ena ključnih motivacij razvoja domačih digitalnih tehnologij zadnja desetletja tudi ideološka zaveza osvobajanju informacij in omogočanju prostega širokega dostopa do njih. Na tej poti je bilo več mejnikov, ki so pomenili bistvene skoke v dostopnosti. Nekaj jih predstavljamo tu. Kar je zanimivo pri teh mejnikih je dejstvo, da so bili vedno tesno povezani z novimi oblikovalskimi koncepti. Preskoke v tehnološkem razvoju so vedno omogočili vizionarski posamezniki v tesnem sodelovanju z odgovornimi oblikovalci. Te dvojice in njihovi končni izdelki so vozlišča razvoja informacijske druzbe.

Tako razstavljamo:
  • zx spectrum, delujoč
  • windows 95 install cd, booklet in Microsoft natural keyboard
  • iMac g3, moder, delujoč
  • kindle 2, delujoč
  • OLPC, delujoč

Prva satelitska zbirka

Za podjetje Zemanta smo oblikovali in v njihovi sprejemnici postavili prvo satelitsko zbirko. Podjetje, ki gosti takšno zbirko s tem po eni strani naredi svoje prostore bolj inspirativne, in po drugi pomaga muzeju kot sponzor in ambasador.

Kot muzej brez lastnega razstavnega prostora nam koncept satelitske zbirke omogoča pokazati vsaj del naše celotne zbirke, vsaj delu javnosti, in s tem širiti zavest o našem delovanju.

Vsako satelitsko zbirko oblikujemo po posvetovanju in v sodelovanju z gostiteljem, praviloma obsega nekaj primerkov s sorodno temo, zapisano zgodbo in navodila za uporabo. Gostitelj mora določiti skrbnika, ki ga posebej izurimo in deluje kot naš interni predstavnik.

če želite popestriti svoje prostore se javite na info@racunalniski-muzej.si